Kiedy Prawko

Czym się kierować przy wyborze pierwszego samochodu?

Wielu młodych kierowców marzy o posiadaniu swojego auta.Czym się kierować przy wyborze pierwszego samochodu, aby później nie żałować swojej decyzji?

Czy warto kupić samochód premium? Udogodnienia takie jak czujniki parkowania lub automatyczna skrzynia biegów mogą się okazać pomocne dla początkującego kierowcy.

Najważniejszym kryterium przy wyborze pierwszego samochodu jest zazwyczaj cena. W tym artykule przedstawię wszystkie istotne aspekty utrzymania samochodu.

Silnik benzynowy z LPG czy diesel?

Paliwo jest drogie - to wiedzą wszyscy.Czy w związku z tym warto zdecydować się na gaz? Porównajmy koszty paliwa na przykładzie samochodu Skoda Fabia z lat 2007-2014.
SilnikRodzaj paliwaSpalanie na l/100kmKoszt przejechania 100 km
1.2 TSI 85KMBenzynowy6,4 l32 zł
1.2 TSI 85KMBenzynowy z LPG6,7 l17 zł
1.2 TDI 75KMDiesel5,9 l 31 zł
Z czego wynika tak duża różnica pomiędzy benzyną a gazem? Litr gazu w chwili w której piszę artykuł kosztuje 2,54 zł. a litr benzyny to około 5 zł.Fakt ten nie oznacza jednak, że powinniśmy się zdecydować na samochód wyposażony w instalację LPG.Jednorazowy koszt takiej instalacji to około 1500 zł. Jeśli nie planujemy dużo jeździć,lepszym rozwiązaniem jest wybór benzyny (w tym wypadku koszt instalacji zwróciłby się dopiero po 10 000 km). Dodatkowo należy pamiętać o tym,że nie do każdego silnika benzynowego można zamonotować instalację LPG.

A co z silnikami diesel'a?

Silnik ten jest stworzony do pokonywania dużych dystansów.Korzyść z wyboru tego rodzaju silnika docenimy dopiero kiedy wyjedziemy za miasto. Decydując się na diesl'a musimy pamiętać o tym, że jest on bardziej skompilkowany od silnika spalinowego.Wiąże się to z częstszym ryzykiem awarii. Oprócz tego,silnik diesel'a jest głośniejszy od benzynowego. W przypadku dużych jednostek odczuwalne są wibracje pochodzące od silnika. Z drugiej strony, posiada on turbiny, które umożliwiają nastychmiastowy dostęp do mocy.Poza tym w prosty sposób można podnieść moc silnika od 10 do 20% w wyspecjalizowanych do tego warsztatach.Pomimo tego,osobiście odradzam zakupu pierwszego samochodu z tego typu silnikiem ze względu na wysokie koszty utrzymania oraz średni przebieg dieseli w Polsce.

Starszy samochód premium czy młodszy samochód niższej klasy?

Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Samochody w wersji premium często mają w ofercie wiele udogodnień.Są nimi przykładowo:czujniki parkowania, duże radio multimedialne, automatyczna skrzynia biegów lub dwustrefowa klimatyzacja.Niestety tego rodzaju udogodnienia mogą się okazać problematyczne.Im więcej skomplikowanych gadżetów,tym większe ryzyko,że pewne części w samochodzie będą się psuły. Z tego powodu odradzam młodym kierowcom zakupu samochodu w tej klasy. Najlepiej wybrać samochód który:
  • nie jest duży
  • posiada napęd na przód (pozdrawiamy fanów BMW:) )
  • jest tani - dzięki temu ewentualne stłuczki i naprawy nie będą kosztowały dużo.
Wy Wybór tego rodzaju samochodu nie jest jednoznaczny z koniecznością rezygnacji z udogodnień.Wiele gadżetów jesteśmy w stanie zakupić tanio i zainstalować własnoręcznie. Oto zoptymilizowany cennik przykładowych udogodnień: Każdy z tych zestawów jest nowy i prosty w instalacji. Z tego powodu nie powinien sprawiać problemów w trakcie użytkowania.Wybierając tę opcję można stać się właścicielem samochodu,który jest tani w utrzymaniu i wyposażony w wiele nowinek technologicznych,które sprawią,że będziemy się czuć jak właściciele samochodu wersji premium.

Zobacz także:

Współpracujemy z:

Oblicz akcyze - Kalkulator akcyzy 2018 Gdzie Prawko - ranking szkół 2018