Kiedy Prawko

Czy można prowadzić samochód zaraz po zdaniu prawa jazdy?

Zastanawiasz się nad tym czy samo zdanie egzaminu uprawnia Cię do prowadzenia pojazdu? Zanim usiądziesz na fotelu kierowcy przeczytaj poniższy artykuł.

Po torze można jeździć nawet bez prawa jazdy - jak jest z drogami publicznymi?

Wiele osób zastanawia się nad tym czy pozytywny wynik egzaminu upoważnia ich do prowadzenia pojazdu. Większość z nich wnioskuje, że może prowadzić samochód i ewentualny problem,który może się z tym wiązać to 50 zł za mandat z racji braku odpowiedniego dokumentu. Niestety, zgodnie z prawem, kierowca nie nabywa uprawnień do prowadzenia pojazdu w chwili zdania egzaminu.

Kiedy kierowca nabywa uprawnienia do kierowania pojazdem

Brakuje konkretnej daty z uwagi na to, że nie jest ona związana z momentem odebrania prawa jazdy ani z chwilą zdania egzaminu. Uprawnienia mogą zostać nadane przed odebraniem prawa jazdy. Jednakże, zgodnie z (KD art. 88, ust. 1 oraz art. 100b ust. 2 pkt. 1) kierowca może poruszać się po drogach publicznych dopiero kiedy odbierze dokument. Znane są jednak przypadki, w których policja nałożyła mandat w wysokości 50 zł.jedynie za brak dokumentu.

Czy warto ryzykować

Lepiej poczekać na odbiór dokumentu niż później żałować surowych konsekwencji jakimi są grzywna w wysokości 500 zł i ryzyko otrzymania zakazu prowadzenia pojazdów. Dodatkowo należy pamiętać o tym, że w razie spowodowania wypadku,ubezpieczyciel może nie wypłacić odszkodowania. Wszelkie skutki kolizji będziemy musieli opłacić z własnej kieszeni. Warto również zwrócić uwagę na upływ terminu ważności naszego prawa jazdy. Jeśli będziemy w posiadaniu takiego dokumentu,poruszamy się bez uprawnień.

Zobacz także:

Współpracujemy z:

Oblicz akcyze - Kalkulator akcyzy 2018 Gdzie Prawko - ranking szkół 2018